Mur oporowy-Łuki
Zakrzywionymi murów
Łuki
Budowanie łukowych
Budowanie łuków i krętych murów jest bardzo proste. Opatentowany pustak AB został tak zaprojektowany, aby w łatwy sposób można było budować zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne łuki. Większość łuków możemy zbudować bez wykonywania cięć.
przesunięcie spoin pionowych
- Przesuń następną warstwę, aby osiągnąć przesunięcie spoin pionowych przynajmniej o 1/4 długości pustaka w stosunku do warstwy znajdującej się niżej. Przecięcie pustaka na pół albo zastosowanie pustaka połówkowego ułatwi stworzenie prawidłowego przesunięcia.
- Przed rozpoczęciem budowy przejrzyj plany i projekt muru, aby wykluczyć zbyt małe promienie. Łagodniejsze, rozległe łuki pozwalają otrzymać mur o przyjemnych dla oka walorach estetycznych.
- * Aby uzyskać łagodniejsze przejścia, zastosuj pustaki o mniejszym nachyleniu albo pustaki AB Junior.
Łuki wewnętrzne
- Aby zbudować łagodny łuk wewnętrzny, połącz ze sobą na styk boki pustaków od strony lica. Natomiast staraj się utrzymać stałą odległość pomiędzy bokami w tylnej części pustaków. Uzyskamy w ten sposób płynny łuk zgodny z projektem.
Usuń skrzydełka w pustakach
do łuków zewnętrznych
Łuki zewnętrzne
- Aby zbudować łagodne, zewnętrzne łuki, usuń jedno lub oba "skrzydełka" z tyłu pustaków i połącz wówczas ze sobą pustaki osiągając pożądany promień łuku. Skrzydełka odłamujemy poprzez uderzenie w nie od tyłu pustaka celem uzyskania równego złamania.
Praca z promieniami
Zapoznaj się z Tabela promieni AB dla warstwy dolnej aby upewnić się, że produkty AB, które stosujesz zapewnią pożądany promień muru.
Najmniejszy promień, u szczytu dowolnego muru AB, jaki możemy uzyskać wykorzystując pustaki pełnowymiarowe to 1,2 m, a w przypadku użycia pustaków AB Junior 0,8 m. Całkowita wysokość muru określi nam, jaki musimy wykonać minimalny promień warstwy dolnej. Taki mur, podczas budowy, przypomina kształtem stożek, a to zmusza do wykonania większego promienia przy dolnej warstwie muru.
Aby wyznaczyć promień warstwy dolnej muru, należy skorzystać z Tabeli z Promieniami pamiętając iż promień najwyższej warstwy muru nie może być mniejszy niż 1,20 m.
Rozpoczęcie wyznaczania promienia.
Od punktu, w którym zaczyna się łuk, należy odmierzyć od lica muru prosty odcinek o wymaganej długości wg tabeli Promieni i wbić palik w ziemię. Będzie to środek łuku. Następnie należy przywiązać żyłkę do palika o długości promienia i obracając się zaznaczyć miejsce dolnej warstwy muru. Pustaki należy układać tak, aby ich lico pokrywało się z zaznaczonym odcinkiem łuku.
- Aby przejść z powrotem z łuku na prosty odcinek muru, albo na inny łuk, należy wytyczyć łuk i ułożyć kilka pustaków następnej sekcji. Ustawienie jednego lub dwóch pustaków ułatwi przejście w następną sekcję muru.
- Aby uzyskać łagodny łuk bez konieczności wykonania dużej ilości cięć, należy zastosować pustaki AB Junior, które ułatwią budowę łuku.
Przycięcie dolnych wycięć pustaków
do ostrych wewnętrznych łuków
Przycięcie dolnych wycięć pustaków
do ostrych zewnętrznych łuków
Ostrzejsze łuki
- Kiedy używamy całych pustaków do budowy ostrych łuków tworzy się niepożądana przestrzeń pomiędzy warstwami pustaków. Aby otrzymać bardziej estetyczną linię konieczne może być odcięcie części dolnego wycięcia w pustaku, aby pustaki bardziej przylegały do siebie.
Aby uzyskać łagodny łuk bez konieczności wykonania dużej ilości cięć, należy zastosować pustaki połówkowe (1/2 szer.), które ułatwią budowę łuku.
Praca z łukami i geosiatką
Łuki wewnętrzne
Przestrzeń za łukiem wewnętrznym musi być wypełniona w 100% geosiatką. Aby to osiągnąć, należy zamontować dodatkowe warstwy albo powyżej, albo poniżej warstwy, w której jest zastosowana geosiatka, w celu wypełnienia powstałych pustych przestrzeni.
- Przytnij geosiatkę do wymaganej długości zgodnie z zatwierdzonym projektem.
- Ułóż podstawowe warstwy geosiatki dookoła łuku łącząc ze sobą przednie krawędzie. Upewnij się, że kierunek głównych włókien skierowany jest prostopadle do frontu muru. Zaznacz na pustakach albo naszkicuj miejsca, w których znajdują się przerwy pomiędzy siatkami.
- Umieść wypełniające kawałki siatki w wyższej warstwie (albo poniżej), aby wypełnić całkowicie powstałe przerwy w warstwie z podstawową geosiatką.
Łuki wewnętrzne z geosiatką
Łuki zewnętrzne z geosiatką
Łuki zewnętrzne z geosiatką
- Przytnij geosiatkę do wymaganej długości zgodnie z zatwierdzonym projektem
- Ułóż warstwy geosiatki dookoła łuku.
- Unieś część geosiatek, które zachodzą na siebie i umiesć materiał wypełniający. Warstwy geosiatki muszą być oddzielone od siebie o 7,5 cm warstwą zatwierdzonego materiału wypełniającego.
- Nie wolno wykonywać zagęszczenia bezpośrednio na geosiatce.