Zbrojonego muru
Praca z geosiatką
Geosiatka zazwyczaj jest sprzedawana w dużych balach o szerokości 5 m i długości 200 m. Odmiany geosiatki mają różną wagę i różne wytrzymałości. Do wyższych murów często stosujemy siatki o większych wytrzymałościach, szczególnie w dolnych partiach muru.
Właściwy dobór geosiatki jest bardzo ważny dla stabilności całego muru. Prawidłowe parametry geosiatki należy odczytać w projekcie .
Większość geosiatek posiada włókna o największej wytrzymałości wzdłuż kierunku zwinięcia lub pracy maszyny. Projekty murów zbrojonych zalecają umieszczenie geosiatki w maszynie, tak aby była rozwijana od frontu muru w kierunku tyłu wykopu.
Na informacje o stosowaniu siatki na narożnikach i łukach znajdziesz.
1. Przygotowanie terenu i prace ziemne
Przekrój pionowy przez podkład
i pierwszą warstwę pustaków
zbrojonego muru oporowego
Dno w wykopie na warstwę podkładową musi być nienaruszone i ubite. Jeżeli są to iły ciężkie lub grunty mokre bądź też dane miejsce zostało wcześniej przekopane, należy usunąć całość materiału i zastąpić go odpowiednim materiałem zagęszczając warstwami o.
- Usuń z powierzchni terenu roślinność oraz grunt organiczny. Materiał ten nie może być użyty jako materiał wypełniający.
- Wykonaj wykop za murem dostosowując jago wielkość do długości zaprojektowanej geosiatki. Długość geosiatki należy odczytać z projektu.
- Wykonaj wykop pod warstwę podkładową w miejscu budowy muru. Wymiary wykopu przyjmij zgodnie z projektem, o szerokości min. 60 cm i głębokości 15 cm powiększonej o wymaganą głębokość na wkopanie pustaka.
- Pustak powinien zostać wkopany na głębokość min. 15 cm lub 1,7 cm na każdą warstwę pustaków. Odnieś się do zatwierdzonego projektu, w celu sprawdzenia dokładnego wymiaru.
- *Zagęść i wypoziomuj wykop pod warstwę podkładową do min. 95% normalnej próby Proctora..
Wykonanie i zagęszczenie warstwy podkładowej
Wykonanie pierwszej warstwy pustaków
Wykonanie ściany z klińca
Zagęść kliniec i dalszy materiał wypełniający
2. Wykonanie warstwy podkładowej
Do wykonania warstwy podkładowej należy zastosować zagęszczalny ziarnisty materiał. Allan Block zaleca dobrze zagęszczalne kruszywo o zrównoważonym uziarnieniu od 5 mm do 31,5 mm średnicy.
- Zgodnie z przyjętymi planami umieść rurę drenarską z boku w wykopie wzdłuż długości muru. Musi ona być odpowiednio wyprowadzona na powierzchnię albo połączona z systemem kanalizacji burzowej. Aby dokładnie określić rodzaj i podłoże drenażu należy odnieść się do projektu.
- Zgodnie z zatwierdzonym planem, wypełnij wykop warstwą materiału o grubości min. 15 cm i zagrab na gładko.
- Zagęść wibratorem płytowym.
- Sprawdź poziom na całej długości i w miarę potrzeby wyrównaj.
3. Wykonanie dolnej (pierwszej) warstwy muru
- Rozpocznij układanie najniższej warstwy muru.
- Na wykonanej warstwie podkładowej układaj wszystkie pustaki wystającą wypustką skierowaną do przodu i ku górze.
- Skontroluj poziomy i ustawienie w linii wszystkich pustaków AB. Sprawdzaj poziom wzdłuż i w poprzek. Sprawdź poprawną pozycję wszystkich pustaków AB względem wcześniej rozciągniętego sznurka wzdłuż tylnej ściany pustaków albo poprzez wzrokowe sprawdzenie czy tyły górnej wypustki tworzą prostą linię.
- Niewielkie różnice wysokościowe należy zniwelować uderzając pustaki AB specjalnym amortyzującym młotkiem albo poprzez umieszczenie pod pustakiem cienkiej do 1 cm warstwy gruboziarnistego piasku.
- Pozostawione nierówności w pierwszej warstwie, wraz ze wznoszeniem muru, powodują problemy z ułożeniem i wydłużenie czasu budowy. Zwrócenie szczególnej uwagi na prostą i równą pierwszą warstwę pustaków, zapewni prawidłowe i szybkie wykonanie muru dobrej jakości.
4. Wykonanie ściany z klińca i wypełnienie strefy za murem
- Wypełnij klińcem otwory w otwory w pierwszej warstwie pustaków oraz przestrzeń z tyłu muru na szerokość min. 30 cm. Zaleca się zastosowanie dobrze zagęszczalnego kruszywa o uziarnieniu od 5 mm do 31,5 mm średnicy i o zawartości frakcji pylastej (< 0,063 mm) poniżej 10%.
- Wypełnij odpowiednim materiałem przestrzeń za klińcem i przed dolną warstwą pustaków.
5. Zagęszczenie
Zagęszczenie materiału w strefie za pustakami ma decydujący wpływ na stabilność całego muru.
- Zastosuj płytową zagęszczarkę do zagęszczenia ściany klińcowej i strefy z materiałem wypełniającym tuż za murem. Zagęszczaj równolegle do muru zaczynając od tyłu muru i przesuwając się w kierunku strefy z materiałem wypełniającym. Więcej szczegółów dotyczących zagęszczenia znajdziesz.
- Sprawdź poziom pierwszej warstwy muru i w razie potrzeby wyrównaj.
- Materiał wypełniający musi być zagęszczony do minimum 95% normalnej próby Proctora. Do zagęszczenia należy stosować odpowiedni sprzęt.
- Usuń wszystkie luźne zanieczyszczenia z górnej powierzchni pustaków AB. Na tak przygotowanej gładkiej powierzchni można ustawiać następną warstwę. Usunięcie zanieczyszczeń można także osiągnąć podczas montażu następnej warstwy pustaków poprzez przesuwanie pustaka na swoje miejsce po pustaku.
- Każda kolejna warstwa, oprócz pierwszej warstwy, musi zostać zagęszczona.
Montaż i przytwierdzenie geosiatki
Zagęszczaj warstwami o max. grubości 20 cm.
Nie używaj ciężkiego sprzętu w odległości
1 m bezpośrednio za murem
Układaj kolejne warstwy
6. Montaż geosiatki
Geosiatkę należy umiejscowić zgodnie z projektem. W opisanym poniżej przykładzie ułożenie geosiatki zaczyna się od pierwszej warstwy pustaków.
- Geosiatkę przytnij do określonej długości. Należy sprawdzić informacje podane przez producenta siatki o wytrzymałości oraz kierunek zwinięcia rolki geosiatki i kierunek ustawienia maszyny rozwijającej. Dokładne wymiary geosiatki i lokalizację montażu warstw geosiatki należy odczytać w projekcie .
- Montaż warstwy geosiatki zaczynaj od ułożenia odciętej krawędzi z tyłu, przedniej, górnej wypustki i rozwiń rolkę geosiatki do tyłu w wykopanym obszarze, który musi być całkowicie zagęszczony i wypoziomowany.
- Układaj następną warstwę pustaków na geosiatce, tak aby pustaki tworzyły odsadzkę w stosunku do niższej warstwy. Każdą nową warstwę ustawiaj z przesunięciem spoiny pionowej o min. 7,5 cm tworząc wiązanie wozówkowe. Pustaki muszą mocno przylegać do przedniej krawędzi pustaków w niższej warstwie. Idealna linia wiązania nie jest wymagana.
- Spoglądnij wzdłuż linii muru, aby sprawdzić czy mur jest prosty. Pustaki mogą wymagać drobnych poprawek w ułożeniu, aby tworzyły prostą linię albo przebiegające łagodnie łuki.
- Naciągnij tył siatki tak, aby usunąć wszelkie zwisy. Przytwierdź ją przed obsypaniem klińcem i materiałem wypełniającym.
7. Wypełnienie i zagęszczenie
- Wypełnij klińcem otwory w pustakach oraz przestrzeń za murem na szerokość min. 30 cm. Użyj odpowiedni materiał wypełniający do zasypania przestrzeni za ścianą klińcową w strefie zbrojenia.
- Cała strefa zasypana klińcem oraz materiałem wypełniającym w odległości do 1,0 m od muru musi być prawidłowo zagęszczona za pomocą wibratora płytowego. Zagęszczać warstwami o max. grubości 20 cm, rozpoczynając zagęszczanie na pustakach i przesuwając się równolegle do muru w kierunku tylnej części obszaru zazbrojonego. Cały materiał zagęszczaj do min. 95% normalnej próby Proctora.
- Nigdy nie zagęszczaj bezpośrednio na geosiatce.
- Ciężki sprzęt budowlany nie może być używany za murem w pasie o szer. min. 1,0 m. Projekty murów oporowych zazwyczaj nie uwzględniają obciążenia od ciężkiego sprzętu do zagęszczania. Nawet przy prawidłowym zagęszczeniu i poprawnie zbudowanym murze, mur zacznie tracić stabilność pod wpływem wielkiego obciążenia pochodzącego od ciężkiego sprzętu używanego na szczycie muru podczas fazy wznoszenia muru jak i już po wybudowaniu.
- Wraz ze wznoszeniem każdej warstwy muru sprawdzaj poziom, ustawienie w linii i nachylenie muru. Dopuszczalne jest umieszczanie podkładek regulujących pod pustaki, aby wyrównać różnice wysokościowe powstające przy wznoszeniu kolejnych warstw czy niedokładnego wypoziomowania podłoża. Papa asfaltowa lub geosiatka sprawdzają się bardzo dobrze w roli podkładek. Maksymalna dopuszczalna grubość podkładki na warstwę wynosi 3 mm.
- Usuń nadmiar klińca, gruntu i inny luźny materiał z górnej powierzchni pustaków AB, aby przygotować gładką i czystą powierzchnię do umieszczenia następnej warstwy. Używając zagęszczarki płytowej na pustakach można w ten sposób usunąć większość luźnego materiału i przygotować pustaki na położenie kolejnej warstwy. Podczas montażu kolejnej warstwy pustaków również przesuwanie ich po sobie usuwa luźny materiał.
8. Montaż następnych warstw pustaków
- Powtarzaj kroki 6 i 7, aby ukończyć mur do zaprojektowanej wysokości. Geosiatkę montuj zgodnie z zatwierdzonym projektem.
- Na powierzchni terenu przy ostatniej warstwie muru zastosuj 20 cm warstwę nieprzepuszczalnego materiału.
- Więcej informacji dotyczących wykańczania szczytu muru znajdziesz na Wykańczanie oraz zwieńczanie murów.
- Więcej szczegółów dotyczących dopuszczalnych tolerancji przy wznoszeniu muru oporowego znajdziesz na str. 20 w AB Spec Book.